Home
 Articles
 Swearing in Video
 Discussion Forum
 Governers Address
 Agrarian Relation
 Education Bill
 Policies
 Comments
 Reminiscence
 Vimochana Samaram
 Confession
 Statistics
 Economic Review
 Sitemap
 Credits
 

 

Graduate, LLB; Son of Shri Thomas and Smt.Annamma; born on 09 April 1915; Wife:Mariamma; 6 Children including Shri.P.C.Thomas, MP and former Union Minister of State.

Member, Travancore Legislative Assembly (1948-49), Travancore Cochin Legislative Assembly (1949-52). 1st KLA (Vazhur-INC]. 2nd KLA [Meenachil-INC].

Minister for Home Affairs from 22-02-1960 to 26-09-1962, Minister for Home from 26-09-1962 to 20-02-1964; Opposition Leader, 1st KLA (1957-59); Chief Whip, Congress Legislature Party, Travancore Legislative Assembly (1948); Secretary, Congress Legislature Party, Travancore Legislative Assembly; Member, Indian Constituent Assembly, Lok Sabha (1952-53); President, Kottayam, D.C.C. (1945).

Expired on 31-07-1964; Obituary made on 02-09-1964.

 


C-DIT C-DIT C-DIT